Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  A- A+
  KURUMUMUZ

   

  KURUMUMUZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

  VAN F TİPİ YÜKSEK GÜVENLİKLİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMUMUZUN

  GENEL DURUM

  Van F - Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 12.10.2005 tarihli Bakan Onayı ile hizmete açılmış ve 24.01.2006 tarihinde hükümlü/tutuklu kabulü yapılmaya başlanmıştır. Kurumumuz, Van Şehir Merkezinden 25 km uzaklıkta olup, Van Erciş Karayolu üzerinde bulunmaktadır. Kurumumuz 365.051,90 m² alan üzerine kurulmuş, bu alanın 18.500 m² si kapalı alandır. Güvenlik alanı ise 37.300 m² dir.

  ZİYARETÇİ KAYIT MERKEZİ

  Kurumumuza giriş ve çıkış yapan bütün herkesin kayıtlarının elektronik ve fiziki ortamda tutulduğu hizmet binasıdır.

  PERSONEL DURUMU VE İÇ GÜVENLİK

  Dış güvenlik jandarma iç güvenlik infaz koruma memurları tarafından sağlanmaktadır.

  HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU DURUMU

  Ceza İnfaz Kurumumuzda Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm olanlar ile süresine bakılmaksızın, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek veya bu örgütün faaliyeti çerçevesinde, 5237 sayılı Kanunda yer alan
  a) İnsanlığa karşı suçlardan (madde 77, 78),
  b) Kasten öldürme suçlarından (madde 81, 82),
  c) Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan (madde 188/5),
  d) Devletin güvenliğine karşı suçlardan (madde 302, 303, 304, 307, 308),
  e) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan (madde 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315),
  Mahkûm olanlar ile Eylem ve tutumları nedeniyle tehlikeli hâlde bulunan ve özel gözetim ve denetim altında bulundurulmaları gerekli olduğu saptananlar ile bulundukları kurumlarda düzen ve disiplini bozanlar veya iyileştirme tedbir, araç ve usullerine ısrarla karşı koyanlar idare ve gözlem kurulunun kararı ve Bakanlık onayı ile kurumumuzda barındırılmaktadır.

  EĞİTSEL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER

  Ceza infaz kurumumuzda eğitim birimi faaliyetleri; anayasa, kanun, Adalet Bakanlığınca yayınlanan tüzük, genelge, yönetmelik ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla yapılan iş birliği protokolleri ve Genel Müdürlüğümüz tarafından “Standartlar Sistemi” çerçevesinde oluşturulan “Eğitim Haritası” kapsamında belirli bir plân dâhilinde yürütülmektedir.
  Van F tipi Yüksek Güvenlikli kapalı Ceza İnfaz Kurumu Deprem sonrası açıldığı tarihten itibaren Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünün 2012-2013 yılı eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinin değerlendirilmesi sonucunda 2012 2.dönem 58, 2012 3.dönem 62, 2012 4.dönem 85 ve 2013 1. dönem 99 notları ile değerlendirilmiştir.
  Ceza infaz kurumumuzda bulunan hükümlü/tutukluların eğitim-öğretim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün emir ve genelgeleri doğrultusunda; kurumumuz eğitim birimi tarafından yürütülmektedir.
  Kurumumuz eğitim-öğretim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri ana başlıklar altında şöyle sıralayabiliriz: 1-Hükümlü/Tutukluların Eğitim ve Öğretimi:
  a. Yetişkin Eğitimi I. Kademe Okuma-Yazma Kursu
  b. Yetişkin Eğitimi II. Kademe Eğitimi
  c. Örgün Eğitimlerine Devam Ederken Tutuklanan Öğrenciler
  d. Açık İlköğretim Okulu
  e. Açık Öğretim Lisesi
  f. Yüksek Öğretim
  i. Öğrenci Seçme Sınavları
  ii. KPSS, UZK. EĞT, DGS vb.
  iii. Açık Öğretim Fakültesi
  2-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri
  3-İş ve Meslek Eğitimi Kursları
  4-Kütüphane Faaliyetleri
  5-Sosyal, Kültürel ve Sportif Faaliyetler
  a. Belirli Gün ve Haftalar

  İŞ VE MESLEK EĞİTİMİ KURSLARI:

  Ceza infaz kurumumuzda iş ve meslek eğitimi; hükümlü/tutukluların verimli, üretken, kendilerine güven duyan, geleceğe güvenle bakan bireyler olarak toplum yaşamlarına uyumlarını sağlamak, salıverilmelerinden sonra gelir getirecek bir meslek edinmelerine yardımcı olmak amacıyla uygulanmaktadır.Kurumumuzda devam etmekte olan kurslar:
  1-Erkek Berberliği Kursu
  2-Resim Kursu
  3-Kur’an Kursu
  4-Okuma ve Yazma Kursu

  Van F Tipi Kapali Cezaevi'nde ULU ÖNDER Mustafa Kemal ATATÜRK' ün : -“ EFENDILER CEZAEVLERI SORUNU ÇOK ÖNEMLIDIR. KISISEL ÖZGÜRLÜGÜ KISITLANAN VATAN EVLADININ CEZA SÜRESI SONUNDA TOPLUMA YARARLI OLACAK BIR VATAN EVLADI OLARAK YETISTIRILMESI GEREKLIDIR”... Mesajinin bilincinde hürriyeti baglayici cezanin infazindaki temel amaçlarin en önemlisi olan hükümlünün rehabilitasyon çalismalari sonucu topluma yeniden kazandirmaya çalismaktadir. Van F Tipi Kapali Cezaevi Personeli yasalarin ve cezaevinin imkanlari ölçüsünde tutuklu ve hükümlülere her hangi bir ayrim yapmadan insana yakisir uygulamalara özen göstermekte yasal haklarini kullanmalarini saglamaktadir. Anayasa ve kisisel haklara gerekli saygi ve özen gösterilmektedir.

  Adres

  Erciş Yolu Üzeri 25. Km Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

  Telefon

  432 226 30 11

  Tel: 0432 226 30 11 Fax : 0432 226 30 12

  E-Posta

  van.ftcikisaretadalet.gov.tr