Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası Başlatıldı
  02.06.2021

   

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ceza infaz kurumları kütüphaneleri için tüm illerde düzenlenen “Bir Kitap, Bir Umut” adlı kitap bağış kampanyasını Ankara’da başlattı.

  Kampanyaya Adalet Bakan Yardımcıları Yakup Moğul, Uğurhan Kuş, Zekeriya Birkan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, Ankara Adli Yargı Komisyonu Başkanı Yılmaz Çiftci ve bakanlık bürokratları katıldı.

  Sayın Gül, Ankara Adalet Sarayı'nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların can güvenliğinin, onurunun, eğitim hakkının ve sağlığının Devletimize emanet olduğunu, kitabın en iyi dost olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurarak, anlamlı bir kampanya düzenlediklerini belirtti.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ekim 2019'da bir protokolle tüm ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutukluların şehir kütüphaneleri ile halk kütüphanelerden istifade etmeye başladığını da hatırlatan Gül, "Salgında ara verilmesine rağmen bu sürede 286.000 kitap ceza infaz kurumlarından talep edilmiş, okunmuş ve tekrar kütüphaneye bırakılmıştır." ifadesini kullandı.

  Sayın Gül, İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan, belli cezaevlerinde kütüphane kurma hedefi doğrultusunda, farkındalık oluşturma adına tüm il ve ilçelerdeki başsavcılıklar ve cezaevleri yönetimlerinin koordine ettiği bir kitap bağışı kampanyası başladığını söyledi.

  Kampanyadan ceza infaz kurumlarında bulunanların yanı sıra personellerimiz ile yakınlarının da faydalanabileceğini aktaran Sayın Gül, iyileştirme projeleriyle tutuklu ve hükümlülerin topluma entegrasyonunun sağlanmasının ve tekrar suç işlemesinin önlenmesinin önemini vurguladı.

  Sayın Gül, ceza infaz kurumlarında bulunanlara yönelik iyi hal uygulamasına değinerek, "İyi hal uygulamasına yönelik puan sisteminde kitap okuma becerisi, alışkanlığı da önemli bir puan olarak, olumlu bir puan olarak yine değerlendirilmektedir. Kitapla buluşmanın insanı topluma, insanı kendisine yaklaştıracağına, barıştıracağına toplumla bütünleştireceğine olan inancımızla bu kampanyayı çok önemli buluyoruz." diye belirtti.

  Projede emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Gül, şu ifadeleri kullandı:
  "Her dost, her arkadaş bırakır, ayrılır, uzaklaşır, gider ama terk etmeyen her zaman yanınızda olan en iyi dost kitaptır. Bugün de ‘Bir Kitap, Bir Umut’ kampanyasıyla ceza infaz kurumlarında bulunanlara ve yine çalışan arkadaşlarımıza bu anlamda bir destek, bir moral, bir farkındalık olması için bu kampanyayı başlatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Hep kitapla kalalım, hep iyiliklerle inşallah kalalım."

  Bakan Gül, konuşmasının ardından adliye binası önüne kurulan kitap kumbarasına 23 kitap bağışladı.

  Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç törende yaptığı konuşmada, Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan iş birliği neticesinde hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumu kütüphanelerindeki 1 milyon kitaba ek olarak halk kütüphanelerindeki 17 milyon kitaba daha erişim sağladıklarına vurgu yaptı.

  Sayın Alkaç konuşmasında, “Bu yıl Mart ayında imzalanan Protokol’le büyük ceza infaz kurumu kampüslerinde halk kütüphanesi açmak suretiyle hükümlü ve tutukluların kitaba erişimlerinin hızlandırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Sincan Adalet Halk Kütüphanesi hazır hale getirilmiş, diğer kütüphanelerimizle ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir.” diye ifade etti.

  Sayın Alkaç, kitap bağış kampanyası ile ceza infaz kurumlarımızdaki kitap sayısını artırmak ve çeşitlendirmenin hedeflendiğini ifade ederek, “Doğrudan kitap bağışı yapılabilmesini sağlamak amacıyla ‘Bir Kitap, Bir Umut’ sloganıyla Sayın Bakanımızın başlatacağı kampanya 15 gün süreyle devam edecek olup tüm il ve ilçelerimizdeki kumbara veya stantlara vatandaşlarımız bağış yapabilecek. Dileyen vatandaşlarımız da kargo yoluyla Genel Müdürlüğümüz kitap toplama merkezine kitap ulaştırabilirler.” diye belirtti.

  Not: 2 hafta süreyle devam edecek olan kitap bağış kampanyası için destek olmak isteyenler, ilimizde bulunan Adliye binasında ve  Van Alışveriş Merkezi Cumhuriyet Cd. D:No:147, 65100 İpekyolu/Van adresinde bulunan kitap bağış standlarına başvurabileceklerdir.

  Adres

  Erciş Yolu Üzeri 25. Km Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

  Telefon

  432 226 30 11

  Tel: 0432 226 30 11 Fax : 0432 226 30 12

  E-Posta

  van.ftcikisaretadalet.gov.tr